September 6

 

NWP-1

NWP-2

NWP-3

Co-Chairs:

Vladimir I. Nekorkin,  Mikhail I. Rabinovich, and Allen I. Selverston

Dietrich von der Linde and Alexander M. Sergeev

Chiang C. Mei, Efim N. Pelinovsky, and Victor Yu. Trakhtengerts

7:00-9:00

Registration of participants 

9:15

Departure from Nizhny Novgorod 

10:00-11:00

Breakfast 

11:00-11:30

Opening session 

11:30-12:20

 J-1. J. Ayers (USA) Building a central pattern generator for the lobster robot with INLS electronic neurons  

12:20-12:40

Coffee break 

12:40-13:30

 J-2. R. Trebino (USA) The musical score, the fundamental theorem of algebra and the measurement of the shortest events ever created  

13:30-15:00

Lunch

 

 

15:20-16:10

 J-3. C.C. Mei (USA) Nonlinear dynamics in coastal problems 

16:10-16:30

Coffee break

 

 

16:30-19:00

 

 

 

 

 

1-1. T. Yazawa, T. Katsuyama, K. Kiyono (Japan) Neurodynamical control systems of the heart of Japanese spiny lobster, Panulirus japonicus (I 30 min)

2-1. V.M. Gordienko, D.M. Golishnikov, I.M. Lachko, A.B. Savel'ev, and R.V. Volkov (Russia) Energetic particle production with femtosecond laser modified surface target (I 40 min)

3-1. Y. Agnon (Israel) Spatio-temporal evolution equations for water waves over variable bathymtery (I 30 min)


1-2. T. Fieseler, J. Dammers, P.A. Tass (Germany) Synchronization tomography: Modeling and localization of complex brain dynamics (I 30 min)

2-2. D. von der Linde and K. Sokolowski-Tinten (Germany) Recent work in femtosecond X-ray diffraction (C 20 min)

3-2. J. Battjes (The Netherlands) Forced and free subharmonic gravity waves in the coastal zone (I 30 min)

1-3. G. Orriols, R. Herrero (Spain) Hypothetical dynamic brain based on states of high-degree of oscillatory instability (C 30 min)

2-3. S. Dobosz, G. Doumy, P. D'Oliveira, F. Quere, P. Monot, M. Perdrix, F. Reau, P. Audebert, J.-P. Geindre, J.-C. Gauthier, and Ph. Martin (France) High order harmonics generation from a solid target using a plasma mirror (C 20 min)

3-3. G. Athanassoulis and K.A. Belibassakis (Greece) A unified variational approach to nonlinear water waves: theoretical background and numerical results (I 30 min)


1-4. V.L. Voeikov (Russia) Oxygen-dependent processes of self-excitation in aqueous systems: Implications for vital activities (I 30 min)

2-4. M.F. Koldunov and A.A. Manenkov (Russia) Problems of high-power laser-solids interaction in ultrashort time domain (C 20 min)

3-4. A. Shermenev and M.A. Shermeneva (Russia) Nonlinear waves in shallow water (C 20 min)

1-5. P.D. Weidman, I. Klikahandler (USA) Nonlinear oscillations of a capped liquid-air column (I 30 min)

2-5. S.I. Ashitkov, M.B. Agranat, S.I. Anisimov, P.S. Kondratenko, A.V. Ovchinnikov, and V.E. Fortov (Russia) Ultrafast laser-induced phase transitions in semiconductors (C 20 min)

3-5. S. Dobrokhotov, E.S. Semenov, A. Speranza, and B. Tirozzi (Russia - Italy) Hugoniot-Maslov Chain For Solitary Vortices on the shallow water and tropical cyclone trajectories (C 20 min)

 


2-6. N.M. Bityurin and A.I. Kuznetsov (Russia) Several problems regarding modification of dielectrics by femtosecond lasers (C 20 min)

 

19:30-21:00

Welcome party

 

 

21:00-23:00

Evening program

 

 

J - Joint session; I - Invited talk; C - Contributed talk 
September 7

NWP-1

NWP-2

NWP-3

8:00-9:00

Breakfast

9:00

Arrival in Yaroslavl

9:00-13:30

Excursion

13:30-15:00

Lunch

15:00-17:00

1-6. P. Tass, C. Hauptmann (Germany) Development of demand-controlled deep brain simulation techniques based on methods from stochastic phase resetting (I 40 min)

2-7. N.E. Andreev (Russia) Laser-plasma acceleration of electrons (I 40 min)

3-6. G. Golitsyn (Russia) Kolmogorov's ideas and methods for turbulence as applied in geophysics, hydrodynamics, astrophysics (I 30 min)


1-7. N.F. Rulkov, M.V. Bazhenov, A.L. Shilnikov (USA) Modeling of spiking-bursting neural activity using map-based models (I 40 min)

2-8. M. Borghesi, S. Bulanov, T. Esirkepov, D. Farina, V.S. Khoroshkov, M. Lontano, K. Nishihara, M. Passoni, F. Pegoraro, and T. Tajima (UK - Russia - Japan- Italy) Ion acceleration driven by ultrashort and ultraintense laser pulses and applications (I 40 min)

3-7. E. Mareev (Russia) Different approaches to the study of electroaerodynamical turbulence (I 30 min)

1-8. F. Mormann, T. Kreuz, C. Rieke, R.G. Andrzejak, A. Kraskov, P. David, C.E. Elger, K. Lehnertz (Germany) Epilepsy: Does a pre-seizure state really exist? (C 20 min)

2-9. M.I. Bakunov, S.B. Bodrov, D. Dorranian, N. Yugami, and Y. Nishida (Russia - Japan) Terahertz radiation from magnetized wakes induced by short laser pulses (C 20 min)

3-8. A. Gurevich (Russia) Runaway breakdown and problems of thunderstorm electricIy (I 30 min)


3-9. V. Trakhtengerts (Russia) Electrodynamics of a thunderstorm cloud (I 30 min)

17:00-17:30

Coffee break

17:30-19:00

1-9. S.N. Gurbatov (Russia) The decay of complex signals in nonlinear dissipative media: A deterministic model of decaying turbulence (I 30 min)

2-10. A. Das, N. Jain, P. Kaw, and S. Sengupta (India) Collective stopping of fast electrons in the problem of fast ignition (I 40 min)

3-10. A. Yalciner (Turkey) Nonlinearity in tsunami simulations (I 30 min)


1-10. L.M. Lerman, L.A. Belyakov (Russia) Generalized 1D Swift-Hohenberg equation: localized and periodic patterns, traveling fronts(I 30 min)

2-11. G.M. Fraiman and N.J. Fisch (Russia - USA) Plasma methods for generation of ultrahigh intensity laser pulses (I 40 min) 

3-11. B. Levin, E. Sassorova, O. Emeljanova (Russia) Spatial and temporal regularities in earthquake and tsunami wave occurrence (I 30 min)

1-11. P.A. Khandokin, Ya.I. Khanin, N.D. Milovskii (Russia) Dynamics of a two-mode laser with selective saturable absorber (C 30 min)


3-12. M. Lavrentiev and K. Simonov (Russia) Stochastic resonance in application to tsunamigenic of underwater earthquake (I 30 min) 

19:00-20:00

Dinner

20:00

Departure from Yaroslavl

September 7 (evening)

 

Young scientists session

Evening session

Poster session

20:30-22:00

1-12. O. Kanakov, V.D. Shalfeev (Russia) The influence of the type of nonlinearity of the basic element on pattern formation in a homogeneous CNN

1-13. B.P. Bezruchko, E. Mosekilde, D.A. Smirnov, I.V. Sysoev (Russia - Denmark) Reconstruction of multidimensoinal multi-parametric model equations from time series using Bock's algorithm (applications to single nephron model and physiological nephron data)


1-14. T.V. Dikanev (Russia) Method of basic functions set optimization in time series modeling


1-15. M.D. Prokhorov, V.I. Ponomarenko, A.S. Karavaev (Russia) Detection of coupling between time-delay systems from time series


1-16. T.V. Dikanev, D.A. Smirnov, A.V. Zborovsky (Russia) Testing time series for probability of dynamical description and choice of dynamical variables in time series modeling

2-12. S.N. Bagaev, G.G. Matvienko, Yu.N. Ponomarev, and A.A. Zemlyanov (Russia) Atmospheric femtosecond optics (C 20 min)

2-13. S.V. Garnov, V.I. Konov, A.A. Malyutin, O.G. Tsarkova, I.S. Yatskovsky, and F. Dausinger (Russia - Germany) High resolution interferometric diagnostics of air-breakdown plasma produced by picosecond laser pulses (C 20 min)


2-14. A.A. Babin, D.V. Kartashov, A.V. Kim, A.M. Kiselev, A.M. Sergeev, and A.N. Stepanov (Russia) Nonlinear effects at guided propagation of high intense femtosecond pulses in gases (C 20 min)


2-15. T. Pfeifer, D. Walter, C. Winterfeldt, C. Spielmann, and G. Gerber (Germany) High-harmonic generation in water microdroplets (C 20 min)

3-13. M. Lavrentiev, K. Simonov and A. Schemel (Russia) Nonlinear multiparametric regression method then studying complicated phenomena 


3-14. D. Akhmetov, M. Lavrentiev and R. Spigler (Russia - Italy) Existence and uniqueness of classical solutions to certain nonlinear integrodifferential Fokker-Planck-type equations 


3-15. V.E. Nazarov, A.V. Radostin (Russia) Acoustic waves in microinhomogeneous media with quadratic elastic nonlinearity and relaxation 


3-16. I.A. Sergievskaya (Russia) On the influence of parasitic capillary ripples on sea surface image 

22:00-23:00

A.G. Golitsyn, Natural phenomena and processes in Russian classical poetry

J - Joint session; I - Invited talk; C - Contributed talk
September 8

 

NWP-1

NWP-2

NWP-3

7:30-8:30

Breakfast

 

 

8:00

Arrival at Uglich

 

 

8:30-10:30

Excursion

 

 

11:00

Departure from Uglich 

11:30-13:30

 

 

 

 

1-17. E.I. Volkov (Russia) Noise-induced dynamics in small arrays of inhibitory coupled oscillators (I 40 min)

2-16. H. Reiss (USA - Spain) Strong-field approximation in relativistic laser-atom interactions (I 40 min)

3-17. K. Dysthe, H. SocquetşJuglard, K. Trulsen, H.E. Krogstad (Norway) Analysis of extreme surface gravity waves from numerical simulations (I 30 min) 


1-18. R. Stoop (Switzerland) Hard limiter control under noisy conditions (I 40 min)

2-17. C. Jungreuthmayer, N. Milosevic, and T. Brabec (Canada) Atoms and clusters in relativistic laser fields (I 40 min)

3-18. E. Pelinovsky, A. Slunyaev, T. Talipova, C. Kharif, A. Kurkin, and A. Kokorina (Russia - France) Physical mechanisms and mathematical models of rogue waves (I 30 min)

1-19. G.Th. Guria, S.S. Shevkoplyas, S.G. Uzlova (Russia) Phase transition phenomena in nonlinear dynamics of blood (I 40 min)

2-18. A.A. Andreev and V.E. Yashin (Russia) Generation of hard X-rays and gamma radiation from laser produced plasma created by superstrong laser fields (C 20 min)

3-19. L. Shemer, E. Kit (Israel) Steep unidirectional waves: experiments and modeling (C 20 min) 

 


2-19. I. Kostyukov, A. Pukhov, and S. Kiselev (Russia - Germany) X-ray generation in relativistic laser channel (C 20 min)

3-20. A. Dyachenko (Russia) Breaking of progressive gravity wave (C 20 min)

 

 


3-21. S. Badulin, A. Pushkarev, D. Resio, V. Zakharov (Russia - Italy) Theory of weak turbulence in modelling of wind-driven waves. Numerical and analytical studies (C 20 min) 

13:30-15:00

Lunch

 

 

15:00-17:00

 

 

 

 

 

1-20. V.N. Belykh (Russia) Connection graph stability method for synchronization in regular and small-world networks of coupled chaotic oscillators (I 40 min)

2-20. V.P. Krainov (Russia) Generation of giant steady magnetic fields in overdense plasmas irradiated by a super-intense femtosecond laser pulse (I 40 min)

3-22. F. Dolzhanskii and V. Ponomarev (Russia) On mechanical prototypes of fundamental hydrodynamical invariants and slow manifolds (C 20 min) 


1-21. A. Loskutov, A.B. Rybakov (Russia) Time-dependent billiards (I 40 min)

2-21. A.V. Kim (Russia) Coherent structures in relativistic laser-plasma interactions (I 40 min)

3-23. V. Klyatskin (Russia) Clustering and diffusion of particles and density field of passive tracers in random hydrodynamic flows (C 20 min) 

1-22. L.Sh. Tsimring (USA) Pattern formation in granular media (I 40 min)

2-22. M. Lontano and M. Passoni (Italy) A one-dimensional model for the laser-driven electrostatic ion acceleration (C 20 min)

3-24. N. Romanova and S. Annenkov (Russia) Three-wave resonant interactions of spectrally narrow wavepackets in weakly unstable media (C 20 min) 

 


2-23. V.S. Belyaev (Russia) Electron vortexes and beams in laser-produced plasma (C 20 min)

3-25. A. Abrashkin (Russia) Method of modified Lagrange coordinates in theory of waves on the surface of viscous fluid (C 20 min)


3-26. O. Kiselev, S. Glebov, V. Lazarev (Russia) Soliton generation by local resonance (C 20 min) 

 


3-27. K. Gorshkov (Russia) Soliton inetraction as a quasi-stationary problem of perturbation theory (C 20 min) 

17:00-17:30

Coffee break

 

 

September 8 (evening)

 

Special session

17:30-19:00

1-23. V.A. Khokhlova, M.A. Averciou, M.R. Bailey, L.A. Crum (Russia - USA) Nonlinear imaging methods in diagnostic medical ultrasound (C 30 min)


1-24. I. Schreiber, T. Travnickova, M. Kohout, M. Kubicek (Czech Rep.) Travelling chemical waves and complex spatiotemporal patterns in a cross-flow reaction- diffusion- convection system with an exothermic reaction (C 30 min)


1-25. T. Vadivasova (Russia) Limitations of phase description of chaotic oscillations (C 30 min)

Advancing results of ultrafast optics to new technologies

2-24. R. Ebel (Germany) Presentation of "Spectra Physics" (30 min)


2-25. N.V. Bagratashvili (Russia) Femtolasers: Excellence in ultra-short pulse applications and the latest developments in femtosecond technology (20 min)


2-26. G. Riboulet (France) Amplitude Technologies. New commercial femtosecond lasers: high power Ti:Sapphire CPA lasers and Diode pumped Ytterbium femtosecond lasers (20 min)


2-27. L. Breedlove (USA) Imalux Corporation. Developing the 6th medical imaging modality (20 min)

 

3-28. T. Marshall (USA) In situ measurements of the rapid initial electrification of thunderstorms (I 30 min)


3-29. V. Rakov (USA) A review of ten years of triggered-lightning experiments at camp Blanding, Florida (I 30 min)


3-30. D. Iudin, V. Trakhtengerts and A. Grigoriev (Russia) Thundercloud charge drainage system (C 20 min)

 

19:00-20:00

Dinner

Young scientists session

20:30-22:00

1-26. E. Sergeeva, L. Dolin (Russia) Two-photon fluorescence microscopy and confocal microscopy imaging in the presence of multiple small-angle scattering
1-27. L.V. Talanova (Russia) Dynamical chaos in the nonlinear Weidlich model
1-28. A.S. Dmitrichev, V.B. Kazantsev, V.I. Nekorkin (Russia) Wave fronts in a modified Fitzhugh-Nagumo system
1-29. V. Klinshov, V.B. Kazantsev, and V.I. Nekorkin (Russia) Phase clusters in ensemble of Van-der-Pol oscillators

1-30. V.A. Prestunov, D.S. Shapin, V.B. Kazantsev, V.I. Nekorkin (Russia) The dynamics of two oscillators with pulse-controlled coupling


1-31. G.A. Okrokvertskhov, V.S. Anishchenko (Russia) The theoretical and experimental analysis of regularities of autocorrelation function decay of the Lorentz attractor

2-28. E.V. Kazantseva (Russia) Solitary waves in quadratic nonlinear medium taking into account dispersion of nonlinear susceptibility (15 min)
2-29. E.M. Gromov, L.V. Piskunova, V.V. Tyutin, and D.E. Vorontzov (Russia) Short vector soliton interaction (15 min)

2-30. S.A. Skobelev, D.V. Kartashov, and A.V. Kim (Russia) Stability and dynamics of few-optical-cycle solitons in nonresonant media (15 min)


2-31. A.F. Sterjantov, V.T. Platonenko, and V.V. Strelkov (Russia) Numerical simulation of the attosecond pulse generation in extended media (15 min)


2-32. M.Yu. Emelin, M.D. Chernobrovtseva, M.Yu. Ryabikin, A.M. Sergeev, T. Pfeifer, D. Walter, and G. Gerber (Russia - Germany) Generation of attosecond X-ray bursts at ionization of aligned molecules: role of initial state (15 min)


2-33. T. Pfeifer, D. Walter, C. Winterfeldt, C. Spielmann, and G. Gerber (Germany) Controlling the shape of high-harmonic XUV spectra by adaptive pulse shaping (15 min)

 

3-31. I.I. Didenkulova, A.I. Zaytsev, └.└. Krasiltshikov, A.A. Kurkin, E.N. Pelinovsky, A.C. Yalciner (Russia - Turkey) The Nizhny Novgorod tsunami on the Volga river (15 min)


3-32. A. Krasiltshikov, K. Klevanny, T. Talipova (Russia) Forecasting of industrial accidents in the rivers Volga and Oka (15 min)

3-33. G.N. Balandina, D.A. Sergeev, Yu.I. Troitskaya (Russia) The experimental studying of the wake behind the bodies of the different form in the stratified fluid (15 min)


3-34. A. Kokorina (Russia) Unidirectional random waves in shallow water (the Korteweg - de Vries model) (15 min)

 

22:00-23:00

Evening program

J - Joint session; I - Invited talk; C - Contributed talk
September 9

 

NWP-1

NWP-2

NWP-3

8:00-9:00

Breakfast

9:00-9:50

 J-4. A.S. Sharma (USA) Global and multi-scale dynamics of solar wind - magnetosphere coupling 


9:50-10:40

J-5. A.I. Selverston (USA) Joint presentation:
M.I. Rabinovich (Russia - USA)
Neurodynamics of informational patterns; 
A.I. Selverston (USA) The dynamical properties of neurons and synapses contribute to the synchronization and stability of central pattern generators 

10:40-11:00

Coffee break

11:00-12:40

 

1-32. S.P. Kuznetsov (Russia) Complex dynamics in backward-wave oscillators (I 30 min)

2-34. G. Gerber (Germany) Adaptive femtosecond quantum control of atomic and molecular systems (I 40 min)

3-35. A. Feigin (Russia) Nonlinear dynamics of atmospheric photochemistry and its influence on atmospheric phenomena (I 30 min)


1-33. E. Ultanir, G.I. Stegeman (USA) Dissipative propagating spatial solitons (autosolitons) in semiconductor amplifiers (I 30 min)

2-35. V.A. Shuvalov (Russia) Primary charge separation in bacterial reaction centers (I 40 min)

3-36. I. Konovalov (Russia) Studying nonlinear relationships between observed variables of environmental systems by means of neural networks: an example of the tropospheric photochemical system (C 20 min)

1-34. D.I. Trubetskov, A.A. Koronovskii, A.E. Hramov (Russia) Synchronization in microwave electronics (I 30 min)

2-36. A.A. Ivanov, D.A. Akimov, M.V. Alfimov, A.N. Petrov, A.A. Podshivalov, and A.M. Zheltikov (Russia) Femtosecond Cr4+:  forsterite laser with a regenerative amplifier: An advanced source for nonlinear-optical visualization of J-aggregation (C 20 min)

3-37. Y. Chugunov (Russia) Theory of antennas in plasmas under resonance conditions: problems and applications (C 20 min)


3-38. G. Markov (Russia) Study of nonequilibrium wave processes in a magnetic mirror confinement system with a high-frequency source (C 20 min) 

13:00

Arrival in Moscow

13:30-15:00

Lunch

15:00

Departure from Moscow

15:10-17:00

1-35. G.N. Bochkov, K.V. Gorokhov, A.A. Dubkov (Russia) The elementary and complex informational bispectral patterns (C 30 min)

2-37. M. Wollenhaupt, A. Assion, O. Bazhan, Ch. Horn, D. Liese, Ch. Sarpe-Tudoran, M. Winter, and T. Baumert (Germany) Coherent control beyond population control and spectral interferences (Can resonant intense femtosecond laser pulses freeze the population?) (I 40 min)

3-39. M. Nosov, S. Kolesov, and S. Skachko (Russia) Non-linear phenomena in tsunami source: a possible contribution to wave amplitude (C 20 min)


1-36. A.S. Dmitriev, G.A. Kassian, L.V. Kuzmin (Russia) Matched filtering of chaotic signals (I 40 min)

2-38. O.M. Sarkisov (Russia) Femtochemistry of elementary processes (I 40 min)

3-40. N. Zahibo, E. Pelinovsky, A. Yalciner, A. Kurkin, A. Koselkov, and A. Zaitsev (France - Russia - Turkey) The 1867 Virgin island tsunami: observations and modeling (C 20 min)

1-37. V.S. Anishchenko, T.E. Vadivasova, G.A. Okrokvertskhov, G.I. Strelkova (Russia) Autocorrelation function decay in chaotic systems: Experiments, theory and numerical simulation (I 40 min)

2-39. S. Chekalin, V. Kompanets, N. Starodubtsev, V. Sundstrom, and A. Yartsev (Russia - Sweden) Femtosecond pump-probe investigation of primary photoinduced processes in C60 films and C60/Sn nanostructures (C 30 min)

3-41. J. Grue, D. Clamond, D. Fructus (Norway) Unsteady simulations of fully nonlinear wave patterns in 3D (I 30 min)


3-42. M. Francius and C. Kharif (France) On the stability of surface gravity waves in shallow water (I 30 min)
September 9 (evening)

17:00-17:30

Coffee break

17:30-19:00

 

 

 

1-38. B.P. Bezruchko, T.V. Dikanev, D.A. Smirnov, J.L.P. Velazques, R. Wennberg (Russia - Canada) Dynamical nonstationarity analysis and time structure of elliptic seizure (I 30 min)

2-40. E.V. Pestryakov, V.I. Trunov, V.V. Petrov, and A.V. Kirpichnikov (Russia) High-power ultrafast laser system: hybrid principle of creation (C 20 min)

3-43. S. Ermakov (Russia) The role of bound gravity-capillary waves in radar backscattering from the sea surface (I 30 min)


1-39. A.M. Feigin (Russia) Prognosis of qualitative behavior of a dynamic system by the noisy chaotic time series (I 30 min)

2-41. E.A. Khazanov et al. (Russia) Super broadband parametric amplification for multi-petawatt optical pulse generation (C 20 min)

3-44. I. Sergievskaya (Russia) Cascade modulation of short waves due to long waves in slicks. Wave tank experiment (C 20 min)

1-40. M.V. Kapranov, A.I. Tomashevsky (Russia) Generation of chaotic oscillations in tract with phase control (C 30 min)

2-42. K.G. Levchenko, G.Ya. Malinovskii, S.B. Mamaev, L.D. Mikheev, V.V. Mislavskii, T.Yu. Moskalev, A.P. Shirokikh, V.I. Tcheremiskine, and V.I. Yalovoi (Russia) Photochemically driven active media for direct amplifying second harmonic of Ti:Sa femtosecond laser (C 20 min)

3-45. V. Bakhanov, E. Zuikova, O. Kemarskaya and V. Titov (Russia) Surface wave variability above a submarine mountain (C 20 min)

 


2-43. A.V. Balakin, D.A. Sapozhnikov, and A.P. Shkurinov (Russia) Femtosecond terahertz spectrometer (C 20 min)

3-46. G. Khabahpashev (Russia) Effect of nonlinear internal waves on a perturbation of the free surface in a two-layer ocean of arbitrary depth with a slowly varying bathymetry(C 20 min) 

19:00-20:00

Dinner

 

Poster session

Young scientists session

20:30-22:00 1-41. T. Kreuz, R. Andrzejak, A. Kraskov, F. Mormann, H. Stogbauer, C.E. Elger, P. Grassberger, K. Lehnertz (Germany) Validating the performance of epileptic seizure prediction algorithms using simulated annealing 

1-42. V.I. Ponomarenko, M.D. Prokhorov (Russia) Encryption and decryption of information masked by the chaotic signal of a delayed nonlinear feedback system


1-43. Ye.P. Seleznev (Russia) Fractal properties of synchronous chaos in coupled nonautonomous nonlinear oscillators 


1-44. L. Schreiberova, O. Pesek, I. Schreiber (Czech Rep.) Nonlinear dynamics and chaos in diffusion-coupled stirred reactors with a pH-oscillatory reaction


1-45. S.V. Kiyashko, V. Afenchenko, A.B. Ezersky (Russia) Controlling the motion of a topological defect by parametrically excited capillary ripples

2-44. V.E. Chernov, H. Helm, I.Yu. Kiyan, and B.A. Zon (Russia - Germany) Induced dipole effect on photodetachment of negative ions (15 min)


2-45. J.M. Mikhailova and V.T. Platonenko (Russia) Plasmas with nanoscale inhomogeneities heated by high-intensity femtosecond laser pulses (15 min)


2-46. V.B. Gildenburg and N.V. Vvedenskii (Russia) Spectral modification of intense laser pulse ionizing a dense gas slab (15 min)


2-47. D.I. Kulagin and S.B. Bodrov (Russia) Plasma channel formation by axicon focusing of femtosecond laser radiation inside transparent dielectrics (15 min)


2-48. I.A. Gonoskov, V.A. Mironov, G.A. Vugalter (Russia) Multiphoton ionization of atoms by nonclassical light (15 min)

 

3-47. V.A. Dubinina, └.└. Kurkin, ╬.┼. Poloukhina (Russia) Weakly nonlinear periodic Stokes edge waves 


3-48. S.N. Gurbatov, M.Yu. Petukhov (Russia) Nonlinear generation of acoustic flow by acoustic-gravity waves vertically propagating in the solar atmosphere 


3-49. S.A. Samarin, N.M. Samarina, A.A. Kurkin, O.E. Poloukhina (Russia) Generation meteotsunami by various structures of atmospheric wave 


3-50. N.M. Samarina, A.A. Kurkin, O.E. Poloukhina (Russia) Generation of tsunami by underwater landslides 


3-51. E.N. Zakharova, V.I. Kazakov, Yu.I. Troitskaya (Russia) The turbulent wake after a body moving at different speeds and different position with respect to the thermocline 

 

22:00-23:00

Evening program

J - Joint session; I - Invited talk; C - Contributed talk
September 10

 

NWP-1

NWP-2

NWP-3

8:00-9:00

Breakfast 

9:00

Arrival at Sosenki

 

 

9:00-9:50

  J-6. L.V. Keldysh (Russia) Transient correlations in fast-created electron-hole plasma  

9:50-10:40

J-7. Ch. Spielmann (Germany) Attosecond physics  

10:40-11:00

Coffee break 

 

 

11:00-13:00

Riverside outings

 

 

13:00

Departure from Sosenki 

13:30-15:00

Lunch

 

 

15:00-17:00

 

 

 

 

1-46. A.A. Polezhaev (Russia) Patterns formed by aggregating cells under nonstationary conditions (I 40 min)

2-49. D. Charalambidis, P. Tzallas, L.A.A. Nikolopoulos, N.A. Papadogiannis, K. Witte, and G.D. Tsakiris (Greece) Extending fs pulse metrology to sub-fs XUV pulses (I 40 min)

3-52. A. Demekhov (Russia) Problems of nonlinear dynamics of magnetospheric cyclotron masers (I 30 min)


1-47. A.B. Medvinsky, I.A. Tikhonova, B.L. Li, H. Malchow (Russia - USA - Germany) Parametrically irregular chaos in ecological communities (I 40 min)

2-50. A.M. Sergeev, M.Yu. Emelin, M.Yu. Ryabikin, M.D. Chernobrovtseva, T. Pfeifer, D. Walter, and G. Gerber (Russia - Germany) High efficient generation of single attosecond pulses at ionization of excited atoms and molecules (C 20 min) 

3-53. V. Gubchenko, H. Biernat, M. Goossens (Russia - Austria - Belgium) On nonlinear kinetics of weakly magnetized hot current carrying plasma near magnetic reconnection region (C 20 min)

1-48. R. Levi, P. Varona, Y.I. Arshavsky, A.I. Selverston, M.I. Rabinovich (USA - Spain - Russia) Generation of an irregular motor program by a sensory organ (C 40 min)

2-51. V.V. Strelkov, O. Tcherbakoff, A. Zair, E. Cormier, R. Lopez-Martens, J. Mauritsson, A. L'Huillier, E. Mevel, and E. Constant (France - Sweden) Generation of XUV attosecond pulses with ellipticity-modulated laser field (I 40 min) 

3-54. N.B. Crosby (Denmark) The avalanche concept applied to the Sun-Earth scenario (C 20 min)

 


2-52. A.S. Kornev, E.B. Tulenko, B.A. Zon, and M.I. Berkman (Russia) Many-body effects in multiple ionization of rare-gas atoms in a circularly polarized laser field (C 20 min)

3-55. P. Bespalov (Russia) Envelope solitary waves in a plasma magnetospheric maser (C 20 min)

 

 


3-56. A.O. Soldatkin (Russia) The self-consistent model of the inner magnetosphere as steady-state plasma envelope in the field of rotating magnetized central body (C 20 min)

17:00-17:30

Coffee break

 

 

September 10 (evening)

17:30-19:00

 

 

 

1-49. A.B. Ezersky, O.E. Polukhina, J. Brossard, F. Marin, I. Mutabazi (Russia - France) Excitation of surface wave solitons and bound states in a shallow water resonator (I 30 min)

2-53. P. Agostini, P. Breger, B. Carre, C. Dinu, L.J. Frasinski, M. Kovacev, Y. Mairesse, H. Merdji, P. Monchicourt, H.G. Muller, P.-M. Paul, E. Priori, and P. Salieres (France- The Netherlands - UK) Characterization of sub-femtosecond XUV pulse train in high harmonic generation (I 30 min)

3-57. V. Reutov and G.V. Rybushkina (Russia) Quasilinear theory of wave structure generation in the barotropic zonal flows on the beta-plane (C 20 min)


1-50. S.V. Kiyashko (Russia) Defects and domain walls at parametric excitation of capillary ripples (C 30 min)

2-54. M.V. Frolov, N.L. Manakov, and A.F. Starace (Russia - USA) Plateau effects and threshold phenomena in strong laser interactions with atomic systems (C 30 min)

3-58. S. Shagalov (Russia) Nonlinear excitation of barotropic and baroclinic waves coupled in the critical layer of a marginally unstable zonal flow (C 20 min)

1-51. Yu.P. Sharaevsky, M.A. Malugina (Russia) Stability of nonlinear waves in layered ferromagnetic structures (I 30 min)

2-55. M.Ya. Schelev (Russia) Ultrafast photoelectronics (I 30 min)

3-59. V.P. Reutov, S.V. Shagalov, and G.V. Rybushkina (Russia) Long-wave soliton-like structures in weakly dissipative zonal flows (C 20 min)

 

 


3-60. P. Caillol and R. H. Grimshaw (UK) Rossby solitary wave in the presence of a critical layer (C 20 min)

19:00-20:00

Dinner

 

 

20:00-22:00

 

 

 

 

1-52. A.I. Korytin (Russia) Multiphoton fluorescence microscopy of biological objects (C 20 min)

2-56. A.M. Popov, O.V. Tikhonova, P.A. Volkov, and E.A. Volkova (Russia) Strong field ionization of H2+ molecule accompanied by efficient rotational dynamics (C 20 min)

3-61. N. Nikitina (Russia) Acoustoelasticity phenomenon using for evaluation of structured medium stressed state (C 20 min)


1-53. H. Stoegbauer, A. Kraskov, T. Kreuz, R.G. Andrzejak, P. Grassberger (Germany) Multivariate analysis: Characterization of physiological states from intracranial EEG recordings (C 20 min)

2-57. G.A. Kagan and M.Yu. Ryabikin (Russia) Dynamics of nuclei in molecule ionized by intense laser pulse (C 20 min)

3-62. V. Erofeev and O.A. Sheshenina (Russia) Surface shear waves in homogeneous gradient-elastic half space with surface Energy (C 20 min)

1-54. T. Nowotny, M.I. Rabinovich, H.D.I. Abarbanel (USA) Representation, transformation and storage of temporal information in neuronal systems (C 20 min)

2-58. D. Nolan, A. Sysoliatin, E. Dianov, U. Akhmetshin, A. Korolev, V. Solovjev, and S. Li (USA - Russia) Nonlinear-dynamic compensation in optical fiber (C 20 min)

3-63. A.G. Pegushin and V.I. Erofeyev (Russia) Soliton's propagation in porous materials (C 20 min)

1-55. R.G. Andrzejak, A. Kraskov, T. Kreuz, H. Stoegbauer, F. Mormann, K. Lehnertz, P. Grassberger (Germany) On the use of bivariate surrogates techniques in combination with nonlinear interdependence measures (C 20 min)

2-59. A. Efimov, F.G. Omenetto, A.J. Taylor, and E. Vanin (USA - Sweden) Adaptive control of femtosecond soliton propagation in optical fibers (C 20 min)

 


1-56. E.S. Mchedlova (Russia) The effect of additional long-range links on dynamics of the coupled map lattice (C 20 min)

2-60. S.N. Bagayev, V.I. Denisov, V.F. Zakharyash, A.V. Kashirsky, V.M. Klementyev, I.I. Korel, S.A. Kuznetsov, and V.S. Pivtsov (Russia) Investigation of nonlinear processes at transformation of femtosecond TI:S laser pulses by special optical fibres (C 20 min)

 

 


2-61. A. Sysoliatin, V. Bogatyrev, and S. Muraviev (Russia) Optimal soliton compression in dispersion decreasing fibers (C 20 min)

 

22:00-23:00

Evening program

 

 

J - Joint session; I - Invited talk; C - Contributed talk
September 11

 

NWP-1

NWP-2

NWP-3

8:00-9:00

Breakfast

9:00-10:00

 

 

1-57. D.I. Iudin, D.A. Kas'yanov (Russia) Foam non-linear dynamics (C 20 min)

2-62. P.G. Kryukov, K.A. Zagorulko, E.M. Dianov, A. Dragomir, and D.N. Nikogosyan (Russia - Ireland) Long-period and Bragg fiber gratings fabrication with femtosecond pulse radiation at different wavelengths (C 20 min)

3-64. K. Lamb (Canada) Shear flow instabilities in the subcritical response over a sill and in shoaling internal solitary waves (I 30 min)


1-58. S. Binczak, J.M. Bilbault (France) Experimental study of electrical reaction-diffusion lattices (C 20 min)

2-63. Y.E. Lozovik and S.P. Merkulova (Russia) Enhancement of the electromagnetic field under SPM tip, nanooptics and nanolithography (C 20 min)

3-65. Yu. Troitskaya (Russia) A quasi-linear model of evolution of a turbulent wake in stratified fluid (I 30 min)

1-59. L.V. Krasichkov, K.V. Andreev (Russia) Pattern formation and switching in neuron ensembles, modeling by piecewise linear maps (C 20 min)

2-64. A.N. Stepanov, A.V. Kirsanov, A.M. Kiselev, and N.I. Polushkin (Russia) Femtosecond laser-induced nanofabrication in the near-field of atomic force microscope tip (C 20 min)

 

10:00

Arrival in Kostroma

10:00-13:30

Excursion

14:00

Departure from Kostroma

13:30-15:00

Lunch

15:00-17:00

 

 

 

 

 

1-60. A. Kraskov, H. Stoegbauer, T. Kreuz, R.G. Andrzejak, P. Grassberger (Germany) New methods of calculating mutual information (C 20 min)

2-65. E.V. Kazantseva and A.I. Maimistov (Russia) The reduced Maxwell-Duffing description of extremely short pulses in non-resonant media (C 20 min)

3-66. M.A. Nosov, and S.N. Skachko (Russia) Nonlinear nonacoustic currents generated by oscillating bottom (C 20 min)


1-61. D.G. Zakharov (Russia) Influence of inhibitory pulse train on a pacemaker Hindmarsh-Rose neuron (C 20 min)

2-66. E.M. Gromov, L.V. Piskunova, V.V. Tyutin, and D.E. Vorontzov (Russia) Dynamics of vector wave packets in the frame of the coupled third-order nonlinear Schrodinger equation (C 20 min)

3-67. S. Kshevetskii and N.M. Gavrilov (Russia) Vertical propagation and breaking of internal gravity waves in the atmosphere (C 20 min)

1-62. I.V. Koryukin (Russia) Chaotic dynamics of multimode semiconductor laser with optical feedback (C 20 min)

2-67. S.A. Darmanyan, A.M. Kamchatnov, and M. Neviere (Russia - France) Solitons in the vicinity of a polariton gap (C 20 min)

3-68. A. Slunyaev, E. Pelinovsky, O. Poloukhina, S. Gavrilyuk (Russia - France) The Gardner equation as the model for long internal waves (C 20 min)


1-63. V. Matrosov, D. Kasatkin (Russia) Collective dynamics of small ensembles of coupled PLL systems (C 20 min)

2-68. D.V. Kartashov, S.A. Skobelev, and A.V. Kim (Russia) Few-optical-cycle solitons in nonresonant media (C 20 min)

3-69. I. Soustova, K. Gorshkov, L. Ostovsky, V. Irisov (Russia - USA) Multisoliton solutions of Gardner equation and their applications for intense tidal internal waves (C 20 min)
 
Discussion (40 min)

3-70. O.E. Poloukhina, N.V. Poloukhin, A.A. Kurkin (Russia) Second-order theory for long shelf waves(C 20 min)

 

 


3-71. T. Talipova, O. Poloukhina, N. Poloukhin, A. Krasiltshikov, A. Kurkin (Russia) Modeling of transformation of the internal solitons on the ocean shelves and their manifestation on the surface (C 20 min)
September 11 (evening)

17:00

Arrival at Ples

17:00-19:30

Excursion

20:00-20:30

Closing Session

21:00

Departure from Ples

21:00-23:00

Dinner party

J - Joint session; I - Invited talk; C - Contributed talk
September 12

 

NWP-1

NWP-2

NWP-3

8:00-9:00

Breakfast

9:00-11:00

Discussion

Round Table

Discussion

11:00-11:30

Coffee break

11:30-12:30

Discussion

Discussion

Discussion

12:30-13:00

Concert

13:00-14:30

Lunch

15:00

Arrival in Nizhny Novgorod

18:00-19:00

Dinner